ATB «Universalbank»da elektron to‘lovlarni amalga oshirish tariflari o‘zgarishi
“Axborotlashtirish bosh markazi” va bank oʼrtasida tuzilgan shartnomalarga asosan banklararo elektron toʼlovlarni Markaziy bank Hisob-kitob markazi orqali oʼtkazish narxi 2020 yil 200 soʼm, lahzalik toʼlovlar tizimida elektron toʼlovlarni oʼtkazish narxi 2020 yil 1 oktyabrdan (ishga tushirilgan vaqtdan) operatsion kunda 200 soʼm, boshqa vaqtlarda 300 soʼm qilib belgilangan edi.
Keyingi yillarda ishlab chiqarish xarajatlari (ish haqi, bank telekommunikatsiya tarmogʼini ishlatish, MQIMlarni ekspluatatsiyasi) oshganligini eʼtiborga olib, 2026 yil 1 yanvardan bir elektron toʼlovi hujjatini Markaziy bank Hisob-kitob markazi orqali oʼtkazish narxi Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Farmoni bilan belgilanadigan bazaviy hisoblash miqdoriga nisbatan 0,12 foiz (412000*0.12%=494,40 so‘m), tezkor to‘lovlar tizimida elektron to‘lovlarni o‘tkazish narxi operatsion kunda bazaviy hisoblash miqdoriga nisbatan 0,12 foiz (412000*0.12%=494,40 so‘m), boshqa vaqtlarda bazaviy hisoblash miqdoriga nisbatan 0,17 foiz (412000*0.17%=700,40 so‘m) qilib belgilanishi munosabati bilan tuzilgan shartnomalarga qo’shimcha kelishuv tuzildi.
Yuqoridagilarni inobatga olgan holda 2026 yil 1 yanvardan ATB «Universal bank» mijozlari uchun bir elektron toʼlovi hujjatini oʼtkazish narxi (2025 yil 2 maydagi 80-sonli Bank Boshqaruvi qarori bilan tasdiqlangan Bank ta’riflar rejasining 1-ilova 2.07 bandiga asosan “Axborotlashtirish bosh markazi” xarajatlarining 1,5 barobari) quyidagicha qilib belgilandi:
1.    Bir elektron toʼlovi hujjatini Markaziy bank Hisob-kitob markazi orqali oʼtkazish – 494,4*1,5=741,60 so‘m.
2.    Tezkor to‘lovlar tizimida elektron to‘lovlarni o‘tkazish narxi operatsion kunda – 494,4*1,5=741,60 so‘m.
3.    Tezkor to‘lovlar tizimida elektron to‘lovlarni o‘tkazish narxi boshqa vaqtlarda – 700,4*1,5=1050,60 so‘m.

Изменение тарифов на осуществление электронных платежей в АКБ "Универсалбанк"
Согласно договорам, заключенным между "Главным центром информатизации" и банком, стоимость межбанковских электронных платежей через Расчетный центр Центрального банка в 2020 году была установлена в размере 200 сумов, а стоимость электронных платежей в системе мгновенных платежей с 1 октября 2020 года (с момента запуска) в операционный день была установлена в размере 200 сумов, в остальное время - 300 сумов.
Учитывая рост производственных затрат в последние годы (заработная плата, использование банковской телекоммуникационной сети, эксплуатация ЦОИД), заключено дополнительное соглашение к договорам в связи с установлением с 1 января 2026 года цены на перевод одного электронного платежного документа через Расчетный центр Центрального банка в размере 0,12 процента от базовой расчетной величины, устанавливаемой Указом Президента Республики Узбекистан (412000*0,12%=494,40 сумов), цены на перевод электронных платежей в системе мгновенных платежей в операционный день в размере 0,12 процента от базовой расчетной величины (412000*0,12%=494,40 сумов), в остальное время в размере 0,17 процента от базовой расчетной величины (412000*0,17%=700,40 сумов).
Учитывая вышеизложенное, с 1 января 2026 года стоимость перевода одного электронного платежного документа для клиентов АКБ "Universal bank" (в 1,5 раза больше расходов "Главного центра информатизации" согласно пункту 2.07 приложения 1 к тарифному плану Банка, утвержденному решением Правления Банка No 80 от 2 мая 2025 года) установлена следующим образом:
1. Перевод одного электронного платежного документа через Расчетный центр Центрального банка - 494,4*1,5=741,60 сум.
2. Стоимость перевода электронных платежей в системе мгновенных платежей в операционный день - 494,4*1,5=741,60 сум.
3. Стоимость перевода электронных платежей в системе мгновенных платежей в остальное время - 700,4*1,5=1050,60 сум.