2026-yil 22-may kuni “Enabling Qapital” investitsiya jamg‘armasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasida kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlash hamda rivojlantirishga mo‘ljallangan, umumiy summasi 6,5 million AQSh dollarini tashkil etuvchi kredit liniyasi bo‘yicha 5 million AQSh dollari miqdorida mablag‘ olindi.
Mazkur hamkorlik doirasida jalb qilingan mablag‘lar kichik va o‘rta tadbirkorlik subyektlarini moliyalashtirishga, jumladan, xususiy tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash va mamlakat hududlarida barqaror biznesni rivojlantirishga yo‘naltiriladi.
“Enabling Qapital”dan moliyaviy mablag‘lar jalb qilinishi “Universal bank” ATBga kichik biznesni kredit orqali qo‘llab-quvvatlash ko‘lamini kengaytirish, yangi ish o‘rinlari yaratishga ko‘maklashish, moliyaviy xizmatlar ommabopligini oshirish va O‘zbekistonda tadbirkorlik muhitini yanada rivojlantirish imkonini beradi.
ATB “Universal bank” ushbu hamkorlikni xalqaro investitsiya tashkilotlari bilan sheriklik aloqalarini mustahkamlashdagi muhim bosqich deb hisoblaydi hamda qo‘shimcha moliyaviy resurslarni jalb qilish va moliyalashtirishning ilg‘or xalqaro tajribalarini joriy etish maqsadida “Enabling Qapital” bilan hamkorlikni yanada kengaytirishni rejalashtirmoqda.

АКБ «Универсал банк» продолжает расширять сотрудничество с международными финансовыми институтами.
22 мая 2026 года от инвестиционного фонда Enabling Qapital были получены ресурсы в размере 5 миллионов долларов США, по кредитной линии общая сумма которой составляет 6,5 миллионов долларов США, направленное на поддержку и развитие малого и среднего бизнеса в Республике Узбекистан.
В рамках данного сотрудничества привлечённые средства будут направлены на финансирование субъектов малого и среднего предпринимательства, включая поддержку частных предпринимателей и развитие устойчивого бизнеса в регионах страны.
Привлечение финансирования от Enabling Qapital позволит АКБ «Универсал банк» расширить объём кредитной поддержки малого бизнеса, содействовать созданию новых рабочих мест, повышению финансовой доступности и дальнейшему развитию предпринимательской среды в Узбекистане.
АКБ «Универсал банк» рассматривает данное сотрудничество как важный этап в укреплении партнёрских отношений с международными инвестиционными организациями и планирует дальнейшее расширение сотрудничества с Enabling Qapital в целях привлечения дополнительных финансовых ресурсов и внедрения передовых международных практик финансирования.