2025-yil 10-dekabrda ATB "Universal bank" va Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki o‘rtasida O‘zbekiston Respublikasida kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirishga qaratilgan 5 million AQSH dollari miqdoridagi kredit bitimi imzolandi.
2026-yil 27-aprelda Bank ushbu kredit liniyasi doirasida 2,5 million AQSH dollari miqdoridagi birinchi transhni oldi. Jalb qilingan mablag‘lar kichik va o‘rta tadbirkorlik subyektlarini moliyalashtirishga yo‘naltiriladi, bunda liniya umumiy summasining 30 foizi ayollar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish uchun mo‘ljallangan. Yangi moliyalashtirishni jalb qilish ATB "Universal bank"ga kichik biznes korxonalari va xususiy tadbirkorlarni kredit bilan qo‘llab-quvvatlash hajmini kengaytirish, ish o‘rinlarini yaratish, hududlarning raqobatbardoshligini oshirish va iqtisodiyotning barqaror rivojlanishiga ko‘maklashish imkonini beradi.
ATB "Universal bank" tadbirkorlarning moliyaviy resurslardan foydalanishini ta’minlash va bank sohasida ilg‘or xalqaro tajribalarni joriy etish maqsadida YETTB bilan faol hamkorlikni davom ettiradi.

АКБ «Универсал банк» получил первый транш в рамках кредитной линии ЕБРР на сумму 5 млн долларов США
10 декабря 2025 года между АКБ «Универсал банк» и Европейский банком реконструкции и развития было подписано кредитное соглашение на сумму 5 млн долларов США, направленное на поддержку и развитие малого и среднего бизнеса в Республике Узбекистан.
27 апреля 2026 года Банк получил первый транш в размере 2,5 млн долларов США в рамках данной кредитной линии. Привлечённые средства будут направлены на финансирование субъектов малого и среднего предпринимательства, при этом 30% от общей суммы линии предусмотрено для поддержки и развития женского предпринимательства. Привлечение нового финансирования позволит АКБ «Универсал банк» расширить объем кредитной поддержки для предприятий малого бизнеса и частных предпринимателей, содействуя созданию рабочих мест, повышению конкурентоспособности и устойчивому развитию экономики регионов.
АКБ «Универсал банк» продолжит активное сотрудничество с ЕБРР в целях обеспечения доступа предпринимателей к финансовым ресурсам и внедрения лучших международных практик в банковском секторе.